Osem Stopenj Jogijskega Življenja
Patanjali je v jogijskih sutrah (Yoga Sutras of Patanjali) navedel osem stopenj oz. krakov joge. Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana in Samadhi.
Sledenje tem osmim stopnjam nam omogoča, da razvijemo razumevanje samega sebe. Prve štiri so zunanje oz. fizične, peta stopnja pa te povezuje z zadnjimi tremi, ki so usmerjene v našo notranjost. Ko vsi kraki sodelujejo postanejo JOGA.
Od zunanjosti se usmerimo v notranjost in postopoma preko telesa spoznamo um, preko uma našo zavest in preko zavesti SEBE. Tu se lahko popolnoma predamo življenju in živimo osvobojeni dualnosti v katero smo rojeni in vzgojeni.
YAMA - univerzalna moralna načela
AHIMSA - nenasilje
SATYA - resnicoljubje
ASTEYA - ne kraja
BRAHMACARYA - vzdržnost
APARIGRAHA - ne lastiti
NIYAMA - navodila za samoočiščenje posameznika
SHAUCHA - čistost
SANTOSHA - notranje zadovoljstvo
TAPAS - samodisciplina
SVADHYAYA - proučevanje samega sebe
ISHVARA PRANDIHANA - predanost/zaupanje bogu
ASANA - telesne vaje
Živimo v fizičnem svetu, in naše telo je inštrument preko katerega manifestiramo našo realnost. Potrebno je poskrbeti za moč in zdravje telesa in si s tem omogočiti čim manj ovir na fizičnem nivoju.
PRANAYAMA - dihalne vaje
Prana je dih ali življenska energija. Yama pomeni kontrola. Pranayama pa je več kot le dihalne vaje. To je proces kontroliranja pretoka prane po našem energijskem telesu. Jogiji življenje merijo ne v letih, ampak v številu svojih dihov. Cilj je umiriti in poglobiti dih, pomiriti naš živčni sistem, s tem je naš um miren in zbran. Šele takrat lahko nastopi pratyahara.
PRATYAHARA - kontroliranje uma in čutil
Konstantno smo bombardirani z informacijami, tako na mentalnem nivoju, kot na nivoju naših čutil. Obvladovanje pratyahare pomeni, da smo zmožni zavestno usmeriti pozornost vase kljub vsem zunanjim vplivom.
DHARANA - popolna koncentracija
Običajno se lahko nečemu posvetimo, a kmalu se pojavijo misli, ki nas zavedejo od objekta pozornosti. Dharana pa pomeni popolno koncentracijo, torej polno posvečenost določenem objektu ali misli, kljub zunanjim vplivom. Je nadgradnja pratyahare in le z vajo razvijemo daljšo možnost popolne koncentracije.
DHYANA - meditacija
To je stopnja, ki sledi daljšemu izpostavljanju popolne koncentracije. Tu se koncentracija odmakne iz objekta/misli v prostor kjer samo smo. Prosti ega lahko občutimo našo resnično naravo.
SAMADHI - združenje z bogom
Ob daljši prisotnosti v dhyani dosežemo samadhi - popolno povezavo z vesoljem. Zavemo se, da smo 100% del tega obstoja - dualnost izgine . Smo v najglobljem miru. Prisotni smo tukaj in zdaj, tam in večno.
Vse je super in prav, ko teh osem korakov vidimo na papirju, v praksi pa se pogosto izkaže, da ni vse tako preprosto.
Naši možgani ustvarjajo nevronske povezave in dalj časa, ko izvajamo neko vedenje, močnejše bodo. Od rojstva so nam privzgojene ideje na podlagi časa in prostora kjer se nahajamo.
Zaradi teh razlik je pot joge za vsakega posameznika unikatna. Nekaterim bo lažje, nekaterim težje. A le, ko sprejmemo kje se nahajamo v tem trenutku, lahko nadaljujemo pot.
Koliko časa bom potreboval, da postanem jogi in da dosežem samadhi?
Joga ni cilj ampak pot. Jogo začneš živeti in jo živiš. Samadhi te čaka v vsakem posebej. Ga boš uvidel sedaj, čez več let ali nikoli pa je odvisno od tebe.