Kratka zgodovina Yin joge in kako se razlikuje od ostalih stilov?
Kdaj?
V 18. stoletju je industrijska revolucija je začela pospeševati tempo vsakdanjega človeka. S tehnološko revolucijo prejšnjega stoletja pa je naše življenje iz osla presedlalo v formulo. Vsakdan je za človeka postajal vedno hitrejši, vedno bolj dinamičen, vedno bolj zasičen z informacijami. Prav ta prehiter tempo je rodil idejo YIN JOGE v osemdesetih letih prejšnjega. No… ni ravno tako preprosto.
Še preden se je yin joga oblikovala v “pasivno“ vadbo, kot jo mnogi poznajo danes moramo narediti korak nazaj.
Kdo?
Paulie Zink - mojster taoistične joge. Že v mladosti se je srečal s hatha jogo in gibanje nadaljeval v obliki kung fuja in ostalih borilnih veščin. Po letih izkušenj je svoje taoistično znanje združil z znanjem joge. Učil je taoistično jogo. Položaje je utemeljil po ideji petih elementov: zemlja, kovina, voda, les in ogenj. Obenem pa je Paulie globoko čutil povezavo z živalskim gibanjem. Njegov moto je bil, da človek ni mašina ampak organizem. Zato se mora položaje naučiti čutiti, enako kot svoje telo čuti žival. Da se človek zares lahko poglobi sam vase in ponotranji občutek pa mora v položaju ostati dalj časa. Zato je bila vadba sestavljena iz daljšega držanja statičnih položajev.
Paul Grilley je na televiziji prvič videl Paulieja Zinka in bil takoj navdušen nad njegovo fleksibilnostjo. Začel je hoditi na njegove vadbe kjer so učenci dalj časa ostajali v položajih. Kmalu zatem je začel učiti svoje vadbe. Ker je bil Paul nagnjen k Budizmu ni želel, da bi njegove vadbe mešali z Indijsko HATHA jogo. Svoje vadbe je zato poimenoval YIN YANG JOGA.
Sarah Powers pa je bila učenka Paula Grilleya in mu je nekega dne izpostavila, da med vadbo izvajajo samo YIN aspekte YIN YANG vadbe. YIN je hladno / mirno / pasivno (yang je nasprotje tega, vroče / aktivno).
Tako je yang odpadel in rodila se je YIN JOGA. Paul in Sarah sta močno razširila vadbo yin joge preden se jime je priključil Bernie Clark. Lahko bi rekli, da je on glavni popularizator yin joge v 21. stoletju. Še danes svetu vodi učiteljske tečaje in je ustanovitelj yin yoga združenja.
Od leve proti desni: Paulie Zink, Paul Grilley, Sarah Powers, Bernie Clark
Zakaj?
Zakaj se je Paul sploh lotil držati pasivne položaje? Zato, ker smo sestavljeni iz kosti, sklepov, vezivnih tkiv in mišic. Z aktivno vadbo večinsko targetiramo mišična tkiva. Z dolgim držanjem pasivnih položajev pa se mišice sprostijo in se vezivna tkiva, ki skupaj držijo naše telo, počasi začnejo odzivati. Dostop do globokih fascialnih tkiv (kit in vezi) pa je glavna stvar, ki yin jogo razlikuje od dinamičnih oblik joge.
Obenem pa sta v času rojstva yin joge tudi znanosti in medicina končno začela razumevati pomembnost fascialnih tkiv v telesu. Paul Grilley je bil tisti, ki je začel predavati medicinske aspekte in pomembnost fascialnih tkiv.
Yin - le eden izmed mnogih stilov joge?
Danes je na zahodu velika poplava stilov joge. Yin pa je med vsemi precej unikaten. Glavna razlika je to, da je yin joga pasivna in ne aktivna vadba. Večina položajev je sedečih in ležečih ter se v njih ostane 3-5 minut. Dolgo držanje omogoči razteg vezivnih tkiv, kot so kite, sklepi, kosti, ki jim običajno ne posvečamo toliko pozornosti pri izvajanju aktivnih položajev.
Še najbolj podobna yin jogi bi bila restorativna joga. Yin joga pa vseeno ni restorativna vadba in je vse prej kot lahka. Raztegovanje globokih tkiv zna biti precej intenzivno. Daljše mirovanje v položajih pa te prisili izstopiti iz cone udobja s tem, da ti dovoli dalj časa biti sam s sabo. Prav to je stvar, ki se jo velika večina izogiba in se raje poslužuje aktivnih vadb, ki zamotijo um.
Ker osnova yin joge izvira iz kitajske filozofije in medicine igrajo tu pomembno vlogo tudi meridiani. Z dostopom do globokih tkiv aktiviramo meridiane in sprostimo pretok energije.
Vadba je primerna in priporočljiva za vse, ne glede na starost in fizično pripravljenost. Vse položaje se s pomočjo pripomočkov (blazine, kvadri, odeje) prilagodi vsakemu posamezniku. Od vsakega telesa je odvisno ali dovoljuje preprost ali globok položaj.